Evropa nam cenom uništava mlekare

Bez autora
Jan 04 2016

Državni organi bi morali da zadrže zaštitne carine za uvoz mleka, sira i putera, uvedene početkom godine. Ako to ne urade, slažu se stručnjaci i proizvođači mleka, proizvodnja mleka naći će se u bezizlaznoj situaciji jer ne mogu da se nose sa konkurencijom i damping cenama po kojima se proizvoda iz Evropske unije. Srbija je uvela mere zaštite mlekarske industrije kada se u Evropskoj uniji pojavio višak mleka i mlečnih proizvoda, posle uvođenja sankcija Ruskoj Federaciji. Ovaj višak, po cenama nižim od proizvodnih, stizao je na tržište Srbije, čime je ugrozio kompletan ciklus domaće proizvodnje.

Evropa nam cenom uništava mlekareDržavni organi bi morali da zadrže zaštitne carine za uvoz mleka, sira i putera, uvedene početkom godine. Ako to ne urade, slažu se stručnjaci i proizvođači mleka, proizvodnja mleka naći će se u bezizlaznoj situaciji jer ne mogu da se nose sa konkurencijom i damping cenama po kojima se proizvoda iz Evropske unije.

Srbija je uvela mere zaštite mlekarske industrije kada se u Evropskoj uniji pojavio višak mleka i mlečnih proizvoda, posle uvođenja sankcija Ruskoj Federaciji. Ovaj višak, po cenama nižim od proizvodnih, stizao je na tržište Srbije, čime je ugrozio kompletan ciklus domaće proizvodnje.

- Državni organi bi morali da produže ove mere zaštite, bez obzira na pritiske - ukazuje Đorđe Bugarin, sekretar Udruženja poljoprivrede, Privredne komore Vojvodine. - Srpska industrija mleka biće izložena pritisku visoko subvencionisanih proizvođača mleka iz Evropske unije, a taj pritisak najviše će osetiti upravo vlasnici farmi muznih krava.

Mlekare se, kako objašnjava Bugarin, uvek mogu okrenuti jeftinijim sirovinama iz uvoza i na taj način mogu da prevladaju probleme, dok poljoprivrednici, jednostavno, takav izbor nemaju. Oni mogu samo da rade sa gubitkom ili da smanjuju, odnosno, gase farme.

- Popis poljoprivrede, koji se radi 31. januara, pokazaće sa koliko grla krupne stoke raspolažemo, ali, sigurno je da bi, u ovoj siguaciji koja je daleko od sjajne za mlečno govedarstvo, vlasti trebalo da preduzmu mere kako bi pomogle njegov oporavak - ističe Bugarin. - To bi posebno bilo značajno posle loše privatizacije, u kojoj su proizvođači mleka ostali bez čvrstih veza sa prerađivačima.

Bugarin navodi kako bi, da su u privatizaciji vlasnici mlekara postali farmeri, sada imali sasvim drugačiju i mnogo povoljniju situaciju.

- Mlekare, u tom slučaju, sigurno ne bi posezale za mlekom iz uvoza - kaže Bugarin. - Sada, međutim, imamo pokidane kooperantske veze, tako da su vlasnici farmi, manje-više, prepušteni sami sebi...

Od ukidanja carinske zaštite strahuje i Jugoslav Tomić, vlasnik farme muznih krava, od 140 grla, u Stajićevu. Ukidanje zaštite, kako kaže, moglo bi samo da ubrza njegovu odluku da smanji proizvodnju mleka, odnosno, broj grla na farmi.

- Mi, u Srbiji, sa subvencijama koje su višestruko manje od onih za farmere u EU, nemamo šanse da se nosimo sa tom konkurencijom - ističe Tomić. - Dnevno, od oko 80 grla, koliko imam u muži, isporučujem 1.500 litara mleka dnevno. Kada mi otkupljivač kaže da mu treba samo 1.000 litara, jasno je u kakvom sam problemu, jer goveda treba hraniti, a mleko mogu samo da bacim. To mi se već dogodilo nekoliko puta, i pitam se šta ću ako se ponovo bude dešavalo. Ozbiljno razmišljam da smanjim broj grla za polovinu, a ako carinska zaštita izostane, to će samo ubrzati moju odluku...

Novac, znanje...

U situaciji koja je daleko od sjajne za mlečno govedarstvo vlasti bi trebalo da preduzmu mere kako bi pomogle njegov oporavak - ističe Bugarin. - Za to je, naravno, potreban novac, ali i volja i znanje. Bilo bi dobro kada bi se, u vidu robnih rezervi u živoj stoci, uvezla kvalitetna simentalska grla, koja bi bila podeljena dobrim proizvođačima mleka, čime bi se proizvodnja unapredila. Mušku telad tih grla trebalo bi upućivati u tov, u brdske krajeve, dok bi ženska telad, kroz kvalitetno osemenjavanje, trebalo da vraćaju nova grla u ovaj sistem...

Prelevmani

Premije za mleko koje daje država ostaće iste kao i u 2015. godini. Mlekari će dobijati sedam dinara po litru mleka, sve dok ne počne sa radom Nacionalna referentna laboratorija, u kojoj će se kontrolisati kvalitet mleka, i na osnovu toga dobijati državni podsticaji. Kada je reč o prelevmanima, kako nezvanično saznajemo, za mleko će ostati isti i u 2016. godini. Predviđeno je da se povećaju prelevmani za sir, da se uvedu za uvoz mesa, smanje za puter i ukinu za pavlaku.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik